12-02-2020

Jak usunąć rysy z zegarka? Czyli kilka zasad dotyczących polerowania

Ulubiony zegarek to nie tylko praktyczny gadżet, ale również stylowy dodatek do codziennej garderoby - bardzo często zdarza się, że po wielu latach użytkowania lub na skutek zarysowania traci on swój estetyczny wygląd i staje się nieczytelny. Podczas noszenia pod szkiełko dostają się również drobne zanieczyszczenia, które przyczyniają się do powstawania mało estetycznych smug na jego powierzchni. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się rys ze szkiełka lub koperty zegarka jest polerowanie - zabieg ten powinien jednak być dopasowany do materiału, z którego został wykonany zegarek, w taki sposób by nie uszkodził delikatnych elementów konstrukcyjnych. Jak szybko i skutecznie usunąć rysy na zegarku? W jaki sposób polerować szkiełko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

Kiedy zdecydować się na polerowanie zegarka?

Użytkownicy zegarków naręcznych powinni przede wszystkim wiedzieć czym jest polerowane i jak wygląda cały zabieg w zależności od rodzaju szkiełka zastosowanego w danym modelu. Polerowanie wbrew panującemu przekonaniu nie dotyczy jedynie szkiełka, ale również koperty i bransolety, czyli innych lustrzanych powierzchni, które wraz z upływem czasu stają się matowe i mało estetyczne. Zabieg polerowania należy przeprowadzić również w momencie gdy na wspomnianych elementach pojawią się rysy lub tarcza zegarka przestanie być czytelna. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni sprzęt i materiały ścierne, dedykowane konkretnym rodzajom materiałów - w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, na przykład zegarmistrzem, który podpowie jaki rodzaj polerki wybrać lub sam usunie nieestetyczne rysy z powierzchni zegarka.

Polerowanie szkła w zegarku, czyli jak usunąć rysy z różnych powierzchni

Polerowanie szkła to zabieg umożliwiający usunięcie rys na szkle zegarka, a także pozbycie się niewielkich uszkodzeń mechanicznych i zanieczyszczeń. Wykonując zabieg warto również wypolerować kopertę i bransoletę czasomierza, dzięki czemu całość będzie prezentowała się bardziej estetycznie. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie rodzaje szkła można polerować samodzielnie - istnieją sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy fachowca, który nie tylko profesjonalnie zajmie się usuwaniem rys z zegarka, aby mieć pewność, że żaden z elementów nie ulegnie uszkodzeniu.

Kluczową rolę odgrywa bowiem materiał, z którego szkiełko zostało wykonane. Szkiełka plastikowe, czyli hesalitowe produkowane są z oczyszczonego i dodatkowo utwardzonego polipropylenu, który nie jest materiałem odpornym na zadraśnięcia - jego zaletą jest jednak możliwość polerowania, na przykład za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonych chusteczek i past, które bez problemu znajdziesz w sklepach internetowych. Niezwykle popularne są również zegarki wyposażone w szkiełka mineralne, które są znacznie twardsze od hesalitowych - tego typu zegarki poleruje się wyłącznie maszynowo, dlatego zabieg usuwania rys należy zlecić zegarmistrzowi. Najbardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia są szkiełka szafirowe - ich powierzchnię może zarysować jedynie diament, dlatego rzadko zdarza się, że trzeba je polerować. W przypadku pojawienia się na nich mikro rys należy udać się do fachowca, który za pomocą specjalnej diamentowej pasty polerskiej wypoleruje powstałe uszkodzenia.

Jak pozbyć się rys na kopercie zegarka?

Polerowanie szkiełka hesalitowego to czynność, którą z powodzeniem wykonasz w zaciszu własnego domu. Czy usuwanie rys z koperty lub bransoletki jest równie łatwe? Odpowiedź na to pytanie, podobnie jak w przypadku szkiełek w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana koperta i pasek czasomierza. Z pewnością można stwierdzić, że nie każdy zegarek można polerować - do zabiegu nie kwalifikują się zegarki o kopertach wykonanych z tworzyw sztucznych - modele z dodatkowymi powłokami, na przykład pokryte lakierem również nie nadają się do polerowania. Jakie koperty można więc polerować samodzielnie? Zabieg można przeprowadzić jedynie w przypadku zegarków o kopertach wykonanych ze stali szlachetnej i tytanu - należy jednak pamiętać, że domowymi sposobami udaje się usunąć tylko niewielkie zarysowania. W sytuacji, gdy czasomierz posiada głębsze przetarcia i obtłuczenia sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga wizyty u zegarmistrza.

Przede wszystkim - odpowiednia pielęgnacja!

Kupując nowy zegarek warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację, która znacznie przedłuży jego trwałość i sprawi, że będzie się estetycznie prezentował przez długi czas. Przede wszystkim nie należy odkładać zegarka byle gdzie - warto również zainwestować w miękki pokrowiec lub etui na zegarek, które ochroni jego delikatną powierzchnię przed przypadkowym zarysowaniem. Wypadki się zdarzają, ale unikaj pozostawiania czasomierza w miejscach, do których dostęp mają dzieci i zwierzęta - podczas zabawy mogą one zrzucić go na podłogę i potłuc delikatne elementy konstrukcyjne. Noś zegarek odpowiednio do warunków - w przypadku delikatnych modeli unikaj noszenia zegarka na siłowni i koniecznie zdejmuj czasomierz podczas kąpieli i deszczowej pogody. Jeśli jesteś fanem sportów i na przykład kochasz pływanie to wybieraj zegarki sportowe, których konstrukcja została zaprojektowana tak, by sprawdzać się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jesteś posiadaczem zegarka na skórzanym pasku? Pamiętaj o jego odpowiedniej impregnacji, która znacznie przedłuży jego trwałość - na rynku znajdziesz wiele przeznaczonych do tego celu preparatów. Pamiętaj też o tym, żeby nie zaciskać skórzanego paska zbyt ciasno wokół nadgarstka - może być wtedy narażony na szkodliwe działanie potu i wilgoci, a jak wiemy czynnik ten może uszkodzić delikatny materiał. Na koniec jedna z najważniejszych zasad - nie zapominaj o regularnym czyszczeniu każdego z elementów zegarka.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię
Podziel się: