22-09-2021

Mechanizmy w zegarkach - wady i zalety

Wybierając zegarek, nie można kierować się tylko jego wyglądem. Poszukując odpowiedniego czasomierza, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, ale również sam mechanizm, wydawać by się mogło na najważniejszą część, a jednak często pomijaną. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat mechanizmów. Dziś jednak może się to zmienić!

Mechanizmy w zegarkach – jakie jest ich główne zadanie?

Świetnym wytłumaczeniem tego, czym jest i po co w ogóle jest mechanizm w zegarkach, jest porównaniu go do silnika samochodowego. Wyobraźmy sobie pojazd bez układu napędowego. Jak wiemy, auto bez silnika nie pojedzie, nawet nie ruszy z miejsca. Tak samo jest w przypadku zegarków. Mechanizm jest swego rodzaju jednostką napędową, która wprawia wskazówki w ruch i co ważniejsze, dyktuje tempo poruszania się tych wskazówek. Dlatego też bez względu na to, kiedy popatrzymy na nasz zegarek, widzimy aktualny czas bez odchyleń. 

Wraz z rozwojem techniki na rynek trafiały zegarki o coraz to różniejszych mechanizmach. Dziś do wyboru klienci sklepów z zegarkami mają przynajmniej kilka podstawowych rozwiązań, które znane są z wysokiej precyzji. Do Twojej dyspozycji są na przykład zegarki z mechanizmem kwarcowym, bardzo popularnym, stosowanym niegdyś głównie w szwajcarskich produkcjach. Producenci oddają w Twoje ręce również zegarki z mechanizmem automatycznym, także bardzo popularnym. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem wydają się zegarki solarne – coraz chętniej użytkownicy stawiają na ten typ mechanizmu. Wykorzystują go jednak przede wszystkim zegarki sportowe i dla aktywnych, między innymi Casio w serii G-Shock. Przejdźmy jednak do opisu mechanizmów, ich wad i zalet.

Kilka słów o mechanizmie mechanicznym

To bez dwóch zdań bardzo ciekawe rozwiązanie, które jest pozbawione baterii czy naciągu ręcznego. Jak więc wygląda napędzanie wskazówek? Odpowiada za to pokrętło do nakręcania. To dzięki temu sprężyna napędowa jest naciągana, a zegarek może pracować. Zegarki z mechanizmem mechanicznym cieszą się niemałym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów czasomierzy. Sam mechanizm trudno zniszczyć, jest naprawdę trwały, uważany za najbardziej wytrzymały. Co z wadami? Przede wszystkim wysoka cena, co skutecznie może odstraszyć mniej zamożnych klientów. Kolejna negatywna cecha (nie dla wszystkich) to brak dodatkowych funkcji. Zegarki z mechanizmem mechanicznym pewnie nigdy nie otrzymają konkretnych udoskonaleń na tym polu. Należy także zauważyć, że urządzenia pracujące z pomocą naciąganej sprężyny rzadko są wodoodporne. Najlepiej zegarki z mechanizmem mechanicznym wybierać i zakładać do eleganckich stylizacji.

Mechanizm ładowany energią słoneczną

Prosty i nowoczesny, czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Udowadniają to zegarki solarne, które pod tarczą mają panele solarne. Dzięki nim możliwe jest przekształcenie energii słonecznej w elektryczną, a ta zasila już samo urządzenie. Należy tutaj zwrócić uwagę, że raczej trudno o sytuację, kiedy to zegarki solarne zatrzymałyby się. Najczęściej wyposażone są w funkcje nagromadzania energii, aby później wykorzystywać ją do pracy. Istnieją modele, które w pełnych ciemnościach wytrzymają ponad pół roku! Nie da się ukryć, że to dobry wybór. Szczególnie że to dosyć młoda technika i z czasem na pewno będzie udoskonalana. Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że urządzenia w wersji solarnej są praktycznie bezobsługowe.

Popularny mechanizm kwarcowy – co warto o nim wiedzieć?

Z pewnością jeden z najpopularniejszych wyborów wśród użytkowników czasomierzy, czyli zegarki z mechanizmem kwarcowym. Jak one działają? Głównie za sprawą kryształu kwarcu, jego drgania wywoływane przez baterię i liczone w dziesiątkach tysięcy na sekundę poprzez rezonator kwarcowy, pojawiają się na ekranie w formie godziny. Zegarki z mechanizmem kwarcowym uznawane są za jedne z najdokładniejszych. W tradycyjnych modelach granica błędu wynosi zaledwie 20 sekund na miesiąc, a w przypadku wyższej jakości urządzeń jest to tylko 9 sekund na miesiąc. Co więcej, powstają modele tych urządzeń z marginesem błędu na poziomie 10 sekund na rok! To już bez dwóch zdań robi wrażenie. Jednak wybierając zegarek z mechanizmem kwarcowym, przewrotnie nie zwracaj uwagi na sam mechanizm, a baterię napędzającą kryształ.

Mechanizm automatyczny – ceniony wybór

Były już zegarki solarne, modele kwarcowe i mechaniczne, teraz czas na zegarki z mechanizmem automatycznym. To bardzo popularny wybór wśród klientów, zarówno specjalistów z tej dziedziny, jak i amatorów. Ten rodzaj zegarka czerpie energię z ruchu dłonią, podobnie jak zegarki mechaniczne. Tutaj jednak za napęd odpowiada specjalistyczny wahnik. Co ważne, tego typu urządzenie nie wymaga baterii, co z pewnością doceni wielu użytkowników. Zegarki z mechanizmem automatycznym uważane są przede wszystkim za solidne i bezawaryjne. Często noszone oferują praktycznie bezustanną pracę przez lata. Należy jednak zauważyć, że zdjęcie zegarka z ręki z czasem wywoła jego zatrzymanie. Jednak tak jak w przypadku modeli solarnych, jest tutaj rezerwa (najczęściej 48 godzinna). 

Smartwatch – popularny wybór

Smartwatche to ostatnie zegarki, o jakich chcemy dziś napisać. Ich działanie oparte jest głównie na systemie operacyjnym, zainstalowanym przez producenta. Często za prawidłowe funkcjonowanie odpowiada także moduł Bluetooth i podłączenie urządzenia do smartphona. Do Twojej dyspozycji są modele z Androidem, iOS, czy Tizenem (system Samsunga). Smartwatche to bez dwóch zdań ostatni krzyk mody, jeśli chodzi o urządzenia typu Wearables. Charakteryzuje je mnogość funkcji od kompletnej obsługi telefonu za sprawą zegarka, aż po możliwość słuchania muzyki na słuchawkach, mierzenia dystansu, liczby kroków w ciągu dnia, czy wysokości nad poziomem morza. Wiele zależy od tego, na jaki inteligentny zegarek się zdecydujesz. Możliwości na rynku jest naprawdę wiele, smartwatche zawładnęły nim i raczej nie zejdą z piedestału przez najbliższe lata. Zawsze jednak możesz postawić na zwykły, reprezentatywny zegarek z mechanizmem mechanicznym.

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię
Podziel się: