Mechanizmy stosowane w zegarkach
To właśnie dzięki mechanizmowi zegarek jest w stanie działać, a jego rodzaj ma znaczący wpływ na dokładność pokazywania czasu. Do wyboru masz między innymi modele z mechanizmem klasycznym, wewnątrz których znajduje się tak zwany wychwyt. Głównym elementem konstrukcji zegarka jest w tym przypadku regulator balansowy będący odpowiednikiem wahadła w zegarach ściennych. Dzięki jego mechanicznej pracy wychwyt jest w stanie sterować wskazówkami. Zegarki mechaniczne nakręca się ręcznie, przy pomocy tak zwanej koronki, będącej pokrętłem umieszczonym z boku koperty. Mechanizm klasyczny rozpoznasz po tym, że na tarczy zegara znajdować będzie się informacja na temat ilości zastosowanych łożysk.
Drugim rodzajem jest mechanizm automatyczny, który w rzeczywistości jest mechanizmem klasycznym działającym dzięki automatycznemu naciągowi. W przeciwieństwie do modeli mechanicznych, takiego urządzenia nie musisz naciągać przy pomocy koronki - taki sprzęt nakręca się sam dzięki ruchom Twojej ręki. Wahnik reagujący na te ruchy napędza mechanizm, co sprawia, że zegarek jest w stanie działać. Taki zegarek możesz rozpoznać po tym, że na jego tarczy znajdować będzie się napis automatic. Stanowi on idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie mechanizm klasyczny, które nie chcą pamiętać o regularnym nakręcaniu. W sklepach spotkać możesz się także z zegarkami z mechanizmem kwarcowym.
Takie urządzenia działają dzięki zjawisku elektrycznemu, jakie zachodzi w rezonansie kwarcowym. Podstawą jest tutaj kryształ kwarcu, który stabilizuje przepływ prądu. Takie zegarki funkcjonują dzięki baterii, którą należy regularnie wymieniać. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia wyposażone w klasyczny mechanizm kwarcowy napędzany baterią słoneczną wykorzystującą światło do wytwarzania energii przez kumulowanie jej w akumulatorze. Nosząc taki sprzęt musisz jedynie pamiętać o konieczności dopływu światła do fotoogniwa znajdującego się na tarczy. Następną propozycją są zegarki automatyczno - kwarcowe, inaczej hybrydowe, które łączą w sobie cechy mechanizmu kwarcowego (posiadają prądnicę) oraz automatycznego (są wyposażone w wahnik). Prądnica zasila tu akumulator, który jest odpowiedzialny za pracę zegarka.