Japońskie zegarki na bransolecie, czyli nowoczesność na ręce
Japonia jest krajem, który od lat przywodzi na myśl zaawansowane rozwiązania technologiczne. Jednocześnie nawet laicy w dziedzinie kulturoznawstwa wiedzą, że tradycja oraz obyczaje są w tym azjatyckim państwie niezmiernie ważne. Mariaż tych cech można zaobserwować również w sposobie projektowania przedmiotów codziennego użytku, takich jak japońskie zegarki na bransolecie. Co je wyróżnia?
Japońska miara czasomierzy
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że w Japonii czasomierze były popularne już w XVII wieku, jednak opierano ich działanie o fazy księżyca. Czasu słonecznego zaczęto używać w 1872 roku. Niedługo potem założona została pierwsza fabryka, która dała początek marce Seiko. Od samego początku mistrzowie zegarmistrzowscy z Japonii za priorytet obrali sobie, by doskonalić projekty pod względem technologii. To w Kraju Kwitnącej Wiśni jako pierwsze zagościły zegarki kwarcowe, zegarki z wyświetlaczami LCD oraz multifunkcyjne modele sportowe o zwiększonej wytrzymałości.
Pierwszy mechanizm kwarcowy spopularyzowała marka Seiko w roku 1969. Niedługo potem inżynierowie firmy opracowali zegarek dla nurków. Flagowym produktem został również mechanizm łączący cechy mechaniczne z kwarcowymi. Seiko cieszy się ogromną renomą. Mechanizmy wytwarzane przez tę markę stanowią element najlepszych projektów światowej sławy domów mody. Prócz tego w katalogu firmy znajdują się niezwykle różnorodne propozycje, w tym japońskie zegarki na bransolecie, takie jak męski model Chronograph Solar, którego kopertę wzbogacono o szkło Hardlex.
Męskie i damskie zegarki na bransolecie w japońskim stylu
Marki Casio nie trzeba nikomu przedstawiać. Popularne są zarówno produkowane przez nią zegarki sportowe, jak również zegarki na bransolecie. Casio, podobnie jak marka Seiko, łączy zaawansowaną technologię z dbałością o detale i ogólną estetykę. Jednym z flagowych projektów Casio jest produkowana od 1983 seria zegarków japońskich G Shock. Zegarki na bransolecie bądź pasku z tej kolekcji są znane ze swojej wytrzymałości – służą nawet w ekstremalnych warunkach. W ofercie marki znajdują się również elektroniczne zegarki w stylu vintage, Casio Retro nawiązująca do lat 80 XX wieku.
Jeżeli chodzi o stosowanie innowacyjnych technologii, należy wspomnieć również o marce Citizen. To za sprawą tego producenta można korzystać ze zdobyczy techniki, takich jak Eco Drive, czyli zasilanie zegarka przez panele słoneczne na tarczy, a także synchronizowanie czasu przy pomocy GPS. Eleganckie projekty japońskich zegarków na bransolecie proponują m.in. marki Lorus oraz Orient, będące częścią koncernu Seiko. W produkcji zegarków wykorzystano najlepszej jakości surowce – stal szlachetną, szafirowe szkiełka (twardsze od stali szlachetnej, wytrzymałe na zarysowania). Rynek czasomierzy jest niezwykle różnorodny. Można wybierać spośród modeli męskich, damskich, unisex, utrzymanych w minimalistycznym bądź bardziej ozdobnym stylu, z mechanizmem kwarcowym, automatycznym bądź elektronicznym. Wszystko zależy od preferencji użytkowników. Niemal jedyną cechą, która łączy wyroby zegarmistrzowskie z Kraju Kwitnącej Wiśni, jest ich niezawodność.