12-02-2020

Jak nosić zegarek – przed czy za nadgarstkiem?

Prawidłowe noszenie zegarka to problem dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Aby odpowiedzieć na to, wydawałoby się, proste pytanie, należy sięgnąć do historii. Kiedyś jedynie mężczyźni mieli przywilej noszenia czasomierzy. Zakładali go zazwyczaj na lewy nadgarstek, gdyż na prawej dłoni nosili obrączkę wskazującą na stan cywilny.

Współcześnie kobiety również noszą zegarki. I to różne, od niewielkich eleganckich modeli po całkiem duże sportowe i nowoczesne smartwatche, które ułatwiają organizację codziennych czynności. Więc jak je nosić, aby nie łamać powszechnie obowiązujących zasad? Czy można nosić zegarek za nadgarstkiem? Które miejsce jest tym właściwym? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, który, powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gdzie właściwie powinien znajdować się zegarek?

Wbrew pozorom to dość kłopotliwe pytanie. Odpowiednim miejscem jest oczywiście nadgarstek. Czy powinien być bardzo dopasowany i przylegać do ciała, czy też powinien być luźniejszy i swobodnie opadać na dłoń? Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji i upodobań. Literatura nie znajduje tutaj jedynej właściwej odpowiedzi. Pomoc może przynieść rozróżnienie w kwestii pasków.

Jeśli nie przeszkadza Ci luźna bransoletka, to w zasadzie zegarek na metalowym pasku powinien być delikatnie luźniejszy i swobodnie przesuwać się w linii nadgarstka. Ze względów technicznych nie może on dokładnie przylegać do dłoni. Natomiast w przypadku zegarków na paskach skórzanych sprawa wygląda inaczej. Tutaj raczej preferowanym modelem jest noszenie zegarka dobrze dopasowanego, który delikatnie wychodzi ponad nadgarstek. Ale jak już wspominaliśmy, nie ma w tej kwestii sztywnych reguł i istnieje pewna dowolność w sposobie noszenia zegarków.

Jak nosić zegarek? Porady dla niej i dla niego

Mężczyzna powinien nosić zegarek dopasowany do aktualnie obranego stylu. Więc do zwykłych, noszonych na co dzień ubrań doskonały będzie model sportowy lub taki, który charakteryzuje się ciekawym kształtem koperty i kolorystyką. Dobrym przykładem może tu być Citizen Promaster Sky Radiocontrolled. Model dość charakterystyczny, z dużą tarczą i widocznymi cyframi. Wykonany w całości z tytanu, gwarantuje wyjątkową wytrzymałość – to zegarek na długie lata! Co więcej, wyposażony jest w timer odliczający czas wstecz, datownik, stoper i alarm.

Dla kobiet, które ubierają się raczej elegancko, idealnym wyborem będą markowe zegarki w klasycznym designie. Doskonałe będą tu modele na pasku, o kształtnej i delikatnej kopercie. Zegarek damski Pierre Ricaud ma nietuzinkowo zdobioną tarczę. Cały wykonany jest ze stali szlachetnej, a pasek jest z naturalnej skóry. Zegarek jako element biżuterii powinien być właściwie dobrany do stroju i pozostałych dodatków. Przy wyborze nowego czasomierza do swojej kolekcji warto zwrócić uwagę na dopasowanie wielkości modelu do rozmiarów naszej sylwetki. Drobnym kobietom będą pasowały niewielkie zegarki o delikatnych kształtach. Natomiast u pań, które mają nieco ładniejszą sylwetkę, zegarki o większych gabarytach, z średnicą tarczy powyżej 32 mm, będą się zdecydowanie lepiej prezentować.

Lewy czy prawy nadgarstek

Powszechnie uważa się, że zegarek nosimy na lewym nadgarstku. To fakt wynikający z praktyczności, gdyż osoby praworęczne najczęściej korzystają z prawej ręki i zegarek mógłby stanowić przeszkodę i ograniczać ruchy. Nie ma jednak sztywnych zasad savoir-vivre’u zabraniających noszenie czasomierzy na prawej ręce. Niektórzy producenci pokusili się o wersje swoich zegarków specjalnie dostosowane do potrzeb osób leworęcznych, wśród nich są Diesel, Fossil, Timex oraz Casio.

Układ zegarka, w tym pokrętło z boku koperty do ustawiania wskazówek, umieszczone jest po prawej stronie, co zdecydowanie przemawia za noszeniem go na lewym nadgarstku. Podawanie ręki, pisanie czy nawet spożywanie posiłków jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli dłoń nie jest dodatkowo obarczona ciężarem zegarka.

Wszystko zależy od stylu

Tak, to chyba jedno z podstawowych zagadnień, które wymaga osobnego omówienia. W przypadku stylu casualowego można sobie pozwolić na odrobinę luzu. Zegarek z dużą tarczą i bogatą kolorystyką może być umieszczony w widocznym miejscu, ponieważ stanowi nieodłączny element stylizacji. Oczywiście należy zadbać o spójność wszystkich elementów garderoby i zachować umiar. To w końcu jednak styl casual, a nie całkowicie dobrowolny.

Typowo luźny styl, czyli taki, w którym wybieramy się do pubu ze znajomymi, rządzi się zgoła odmiennymi zasadami. Tu możemy niemal wszystko, oczywiście w zgodzie z gustem i ogólnie przyjętymi regułami. Zdecydowanie mniej uwagi przywiązujemy do estetyki, a więcej do własnej wygody. Stąd dobór odpowiedniej biżuterii, w tym zegarka, jest całkiem dowolny. Pamiętajmy jednak, aby był to czasomierz gustowny i funkcjonalny. Takie modele znajdziesz na stronie sklepu internetowego otozegarki.pl.

Jak nosić zegarek – podsumowanie

Jeśli zegarek ma pasować do obranego stylu, to warto mieć kilka modeli w zasięgu ręki. Do stylu formalnego idealny będzie model minimalistyczny, z delikatnym skórzanym, bądź wykonanym ze stali szlachetnej paskiem i niewielką tarczą, bez zbędnych ozdób. Elementy metalowe powinny współgrać z innymi metalowymi detalami stroju, podobnie rzecz się ma z elementami skórzanymi.

W przypadku mężczyzn niedopuszczalne jest noszenie zegarka na mankiecie koszuli, jeśli chodzi o kobiety, tu występuje pewna dowolność, w zależności od rodzaju ubioru. Czasem zegarek umieszczony na mankiecie stanowi ciekawą formę biżuterii i jest wykorzystywany przez kobiety do ozdoby. Najważniejsze jest, aby trzymać się obranej estetyki i spójności wszystkich części naszej garderoby.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię
Podziel się: