Jak zbudowane są zegarki do pływania?
Kupując zegarek do pływania, w pierwszej kolejności szczególną uwagę należy zwrócić na jej kopertę, która powinna być wodoszczelna. Chcąc, by możliwe było korzystanie z niego również podczas uprawiania innych sportów, warto sprawdzić, czy jest on odporny na kurz oraz wstrząsy, Nie bez znaczenia jest również pasek, który w przypadku zegarków męskich do pływania powinien być wyprodukowany z tworzywa sztucznego, na przykład plastiku. To gwarancja dobrego dopasowania się do ręki i braku obaw o zsunięcie się z niej nawet podczas najbardziej intensywnego treningu. Bardzo istotne jest również zastosowane do produkcji czasomierza szkło. W przypadku wysokiej jakości modeli sportowych najczęściej stosuje się jej wersję szafirową, która jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
W jakie funkcje powinien być wyposażony zegarek do pływania?
Zegarki męskie do pływania powinny być przede wszystkim praktyczne. Jedną z funkcji, których nie może zabraknąć w takim urządzeniu jest stoper, który pozwala na mierzenie czasu, w jakim pokonywana jest dana odległość. Możliwe jest również ustawienie go w taki sposób, by odliczało ono czas pozostały do końca treningu. Kolejna kluczowa funkcjonalność to licznik spalonych kalorii, który może okazać się niezbędny dla osób, które dbają o swoją sylwetkę i precyzyjnie monitorują swoje postępy. Umożliwia to również wyliczenie kaloryczności posiłku potreningowego. Zegarek pływaka wyposażony powinien być także w GPS lub kompas. Funkcję tę docenią w szczególności miłośnicy pływania na otwartych zbiornikach wodnych. Kolejna przydatna funkcjonalność to pomiar temperatury, dzięki której użytkownik może w krótkim czasie dowiedzieć się, jaka jest temperatura wody, w jakiej akurat się znajduje. Fani nurkowania zaopatrzyć powinni się natomiast w zegarek z barometrem. Najbardziej zaawansowane modele zegarków sportowych wyposażone są w funkcję rozpoznawania stylów pływackich. Przeważnie jest to klasyczny, kraul oraz styl grzbietowy.
Wodoszczelność zegarków
Zegarki męskie do pływania muszą być przede wszystkim wodoszczelne. Klasa wodoszczelności przesądza o tym, czy czasomierz będzie w pełni bezpieczny podczas kontaktu z wodą oraz wilgocią. Każdy z dostępnych na rynku zegarków posiada stosowną wodoszczelność, a informację na ten temat znaleźć można na jego tarczy lub deklu. Poziom wodoszczelności w dużej mierze zależy od tego, z jakich materiałów zostało wykonane szkło czasomierza, jego koperta oraz inne elementy składowe. Nie bez znaczenia są tutaj również specjalne systemy mające na celu uszczelnienie koronki oraz przycisków i zwiększenie szczelności koperty. Do opisywania klas wodoodporności stosowane są jednostki miary takie, jak konkretna ilość atmosfer, którą oznacza się jako ATM lub Bar oraz dopuszczalna głębokość zanurzenia, którą to wyraża się w metrach. Najczęściej na zegarku znaleźć można obie te informacje. W sytuacji, gdy producent podał jedynie parametr ATM, w celu obliczenia dopuszczalnej głębokości zanurzenia wystarczy pomnożyć ilość atmosfer przez 10.
Najpopularniejsze klasy wodoszczelności
Zegarki męskie do pływania z oznaczeniem Waterproof są odporne jedynie na małe zachlapania. 3 ATM = 30M oznacza, że czasomierz jest odporny tak na zachlapania, jak i podwyższony poziom wilgoci. 5 ATM = 50M to zegarki, które bez obaw można używać w czasie pływania. Niedopuszczalne jest tu natomiast skakanie do wody oraz nurkowanie. 10 ATM = 100M to oznaczanie odnoszące się do czasomierzy odpornych na pełne zanurzenie, pływanie oraz nurkowanie. Gdy zegarek posiada oznaczenie 20 ATM = 200 M oznacza, że jest odporny na wszystkie wymienione wyżej czynności, a dodatkowo pozwala na nurkowanie z akwalungiem na określoną głębokość. Do nurkowania profesjonalnego, w tym głębinowego, przeznaczone są natomiast czasomierze z oznaczeniem 100 ATM = 1000M.