Mechanizmy stosowane w zegarkach
Wielbicielom tradycji z pewnością do gustu przypadną zegarki męskie klasyczne z klasycznym mechanizmem. Rozpoznać można je po tym, że na ich tarczy znajduje się informacja odnośnie ilości zastosowanych łożysk. Tego typu czasomierze posiadają w swoim wnętrzu tzw. wychwyt, a bazowym elementem ich konstrukcji jest regulator balansowy. Takie zegarki nakręca się ręcznie, przy pomocy znajdującego się z boku pokrętła nazywanego koronką. Alternatywę dla nich stanowić mogą czasomierze wyposażone w mechanizm automatyczny, którego działania bazuje na obecności automatycznego naciągu. Taki zegarek nakręca się samodzielnie dzięki ruchom ręki jego posiadacza. Jest to ogromna jako zaleta - posiadacz nie musi tu bowiem pamiętać o regularnym wykonywaniu tej czynności. Urządzenia tego typu rozpoznać można po oznaczeniu "automatic" znajdującemu się na tarczy. Na rynku spotkać można się również z zegarkami z mechanizmem kwarcowym. Takie czasomierze pracują dzięki obecności baterii, którą należy raz na jakiś czas wymieniać. Ich cechą charakterystyczną jest znajdujący się na tarczy napis "quartz." Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na dokładności i wytrzymałości zegarka.
Optymalna wielkość zegarka i jego tarcza
Aby zegarek męski klasyczny prezentował się w jak najbardziej efektownie, zadbać należy o stosowne dopasowanie jego wielkości do sylwetki posiadacza. Przyjmuje się, że czasomierz nie powinien być większy od nadgarstka. Minimalna jego średnica to około 35 mm. Nie powinien być on również zbyt gruby. Decydując się na taki zegarek można mieć pewność, że z łatwością zmieści się on pod mankietem koszuli, dzięki czemu całość stylizacji będzie się prezentować schludnie i elegancko.
Kolejna kluczowa kwestia to tarcza zegarka. Im więcej funkcji posiada czasomierz, tym jest on mniej formalny, a co za tym idzie - trudniej będzie go dopasować do garnituru. Klasyczny zegarek, poza funkcją wskazywania czasu oraz kalendarzem nie powinien posiadać żadnych dodatkowych funkcji. Urządzenia wyposażone w dodatkowe parametry warto zarezerwować na mniej formalne okazje.
Jak dopasować zegarek do garnituru?
Zegarki męskie klasyczne doskonale komponować będą się z garniturami. To element garderoby, który założyć można zarówno do biura, jak i na spotkanie biznesowe czy uroczystość rodzinną typu wesele. Aby całość prezentowała się spójnie i elegancko, zadbać należy o odpowiednie dopasowanie czasomierza do reszty stylizacji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą zegarki wyposażone w skórzany pasek, którego odcień powinien być zbliżony do pozostałych wykonanych z tego materiału dodatków, jak pasek, buty czy aktówka. Osoby preferujące czasomierze z metalową bransoletą, dopasować powinny je do pozostałych detali wyprodukowanych z identycznego tworzywa (mowa tu między innymi o spinkach do mankietu czy krawata). Bardzo praktycznym rozwiązaniem są zegarki wyposażone w możliwość szybkiej i łatwej zmiany bransolety, co pozwala na zmianę ich charakteru o 360 stopni w zaledwie kilka chwil. Jeśli chodzi o paski skórzane, najbardziej uniwersalne są modele w kolorze czarnym oraz brązowym, które pozbawione są widocznych przeszyć. Jeśli chodzi o zapięcie, za najbardziej stylowe uznaje się to klamerkowe. Tarcza zegarka, który ma pasować do garnituru, powinna kontrastować pod kątem koloru z kopertą. Efektownie prezentują się na przykład czasomierze ze złotą kopertą i czarną tarczą. Niezwykle uniwersalną propozycją są zegarki mające srebrną. Jest to kolor na tyle uniwersalny, że współgrać będzie on z niemalże każdą inną barwą. Mężczyźni preferujący oryginalne marynarki, w których pojawia się dodatkowy element kolorystyczny, zadbać powinni o dobór czasomierza pasującego do tej właśnie barwy.