Jak w zegarku
Fascynacja, a zarazem lęk przed upływającym czasem towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Zanim jednak pierwsze mechanizmy wykorzystujące działanie sił natury do odmierzania pór dnia przekształciły się w zegary wskazujące godziny, minęły stulecia. Pierwszy zegarek kieszonkowy, osobisty, wyposażony w sprężynowy mechanizm i zamykaną kopertę, zaczął być popularny (oczywiście wśród wąskiego grona odbiorców) w roku 1675. Z kolei zegarek naręczny, w kształcie podobnym do współczesnych modeli (o niewielkich rozmiarach) zaprojektowano w I połowie XIX wieku. Współcześnie producenci zapewniają nam ogromny wybór spomiędzy wielu rodzajów zegarków.
Kryteria doboru
Tak szeroki wachlarz produktów sprawia, że wybór zegarka jest dużo trudniejszy niż w ubiegłych dekadach. Uniwersalne rodzaje zegarków wciąż oczywiście istnieją, jednak również one powinny być dobrane z uwzględnieniem kilku czynników. Jakich? Zegarek powinien być dobrany zarówno pod względem funkcjonalności, jak i stylu. Inny model sprawdzi się u osób, które w pracy obowiązuje określony dress-code, a inny u pracowników tzw. wolnych zawodów. Istotna jest również kwestia wygody. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będą zegarki na pasku (skórzanym bądź z innego tworzywa) – lekkie, funkcjonalne, z natychmiastową możliwością regulacji obwodu. Inni cenią sobie solidność i ciężar bransolety. W wariantach sportowych natomiast dobrze sprawdzają się silikonowe bransolety. Warto zaznaczyć, że zegarki renomowanych marek wykonane są w całości z materiałów hipoalergicznych, toteż nie występuje ryzyko podrażnienia.
W zależności od rodzaju mechanizmu...
Najważniejszym elementem z punktu widzenia praktycznego pozostaje jednak rodzaj mechanizmu zastosowanego w zegarku. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje mechanizmów – mechaniczne oraz zasilane energią z zewnątrz; innymi słowy, nakręcane (w tym naturalnymi ruchami ręki) oraz czerpiące moc z baterii (trzeba je wymieniać średnio co rok). W tych dwóch grupach znajdują się dodatkowo:
* zegarki kwarcowe – prototyp takiego modelu powstał już pod koniec lat 20 ubiegłego wieku, jednak pierwszy dostępny w sprzedaży naręczny zegarek wypuszczono na rynek dopiero w 1969 roku za sprawą marki Seiko;
* zegarki elektroniczne – które trafiły na rynek w latach 70-tych XX wieku. Model Pulsar P1 Limited Edition marki Hamilton Watch Company (znany też pod nazwą Pulsar Time Computer) to luksusowy produkt (jego koszt był równowartością niezłej jakości samochodu). Doczekał się naśladowców na całym świecie. Marka Pulsar z powodzeniem działa na rynku do dziś;
* smartwatche – może będzie to zaskakujące, ale pierwsze próby stworzenia takich wielofunkcyjnych urządzeń podejmowano przez wiele lat. W końcu w 1983 roku firmie Seiko udało się stworzyć Seiko Data 2000, który wykorzystywał łączność bezprzewodową (do jego obsługi konieczne było jednak zintegrowanie ze stacją dokującą i klawiaturą).
Podział zegarków na damskie, męskie oraz przeznaczone dla dzieci oczywiście nadal funkcjonuje. Wiele marek decyduje się jednak na tworzenie coraz liczniejszych serii unisex, bądź też zegarków damskich i męskich sprzedawanych w kompletach. Współcześnie na rynku jest miejsce dla każdego rodzaju zegarka. Od bardziej minimalistycznych wariantów, poprzez wykorzystujące najnowsze technologie wielofunkcyjne urządzenia, a na biżuteryjnych, ozdobnych modelach kończąc.