Diamenty - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Diament jest najtwardszym minerałem, który występuje w naturze. W skali Mohsa, określającej twardość minerałów, zajmuje najwyższe miejsce. Nazwa „diament” pochodzi z języka greckiego (ἀδάμας), w którym oznacza „niepokonany”, „niezniszczalny”.


Biżuteria z diamentami wzbudza pożądanie kobiet od wielu stuleci – jak to ujęła Marylin Monroe - diamenty najlepszym przyjacielem kobiety. Pierścionki z diamentami, kolczyki czy inne elementy biżuterii prezentują się niezwykle elegancko i luksusowo i są swoistą inwestycją na lata.

Przy wyborze wyjątkowej biżuterii z tymi kamieniami powinno się mieć świadomość, jak wygląda klasyfikacja diamentów – przy fachowej ocenie jakości i wartości tych kamieni bierze się pod uwagę tzw. parametry "cztery C" – Carat / Colour / Clarity / Cut – czyli w tłumaczeniu na język polski karat (jednostka miary wagi kamieni szlachetnych), kolor, czystość i szlif. Właśnie one wpływają na ostateczną wartość diamentów.


Karat – jest to jednostka miary określająca wagę kamieni szlachetnych. Jednemu karatowi odpowiada 200 mg, czyli 0,2 grama. Im większa jest masa kamienia, tym wyższa jest jego wartość.
Wartości masy brylantów nie należy mylić z próbą złota, którą również podaje się w karatach!

Barwa – należy do najważniejszych cech jakościowych diamentów, a idealny kamień powinien być zupełnie bezbarwny – oznaczony jest wtedy literą D (są to rzadko spotykane egzemplarze). Im kamień jest bielszy, tym jego wartość jest wyższa.
D: Wyjątkowa biel +
E: Wyjątkowa biel
F: Delikatna biel +     
G: Delikatna biel
H: Biel
I-J: Lekko stonowana biel
K-M: Stonowana biel
N-R: Barwa stonowana
S-Z: Lekko przyciemniona

Czystość – znacząco wpływa zarówno na piękno jak i wartość kamieni – diamenty mogą posiadać inkluzje (wewnętrzne cechy) oraz skazy (zwnętrzne). Do określania klas czystości stosowana jest klasyfikacja z podziałem na inkluzje widoczne gołym okiem oraz pod 10krotnym powiększeniem:
LC(Loupe clean) - Lupowo czysty
VVS (Very, Very Small Inclusions) - Bardzo, bardzo małe inkluzje
VS (Very Small Inclusions) - Bardzo małe inkluzje
SI (Small Inclusions) - Małe inkluzje, widoczne w powiększeniu, niewidoczne gołym okiem
P (Pique) - Wrostki widoczne gołym okiem

Brylanty o barwie H (bieli) i czystości SI (małe inkluzje) przez wielu uznawane są za najlepsze, ze względu na proporcje ceny do piękna koloru i jakości kamienia.

Szlif – w wyniku szlifowania diamentów można uzyskać różne kształty, m.in. łezki, serca, markizy czy najczęściej występującego brylantu (okrągły kształt).
Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów jubilerstwa. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widziany w planie, jest okrągły.

---------------------------------

SPRAWDŹ TAKŻE:

Jak dbać o biżuterię?

Rozmiary pierścionków - jak wybrać odpowiedni?