Konkurencja, rywalizacja i ciągłe udoskonalanie produktów – to codzienność również w branży zegarmistrzowskiej. Jakie modele czasomierzy wybrać? Szwajcarskie czy japońskie? Sprawdź, czym się różnią i jakie są ich największe zalety.
Znajdź model odpowiedni do swoich potrzeb
Niemal identyczne cechy i możliwości zegarków różnych firm utrudniają wybór czy jednak go ułatwiają? Warto zacząć od potrzeb, czyli od określenia przeznaczenia swojego przyszłego zakupu. Zegarek do pracy i noszenia na co dzień czy na specjalne okazje, a może potrzebujesz pomocnika podczas treningów i aktywności na świeżym powietrzu, a nawet w wodzie?
Do wyboru są zegarki automatyczne, mechaniczne, kwarcowe lub z baterią słoneczną. Poszukiwania zawęź do odpowiedniej grupy produktów i wtedy rozpocznij selekcję pod względem poszczególnych modeli i marek. Zarówno produkty szwajcarskie, z długoletnią historią w tle, jak i nowoczesne, technologiczne modele japońskie mają swoje plusy i minusy, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie różnicom, które wpływają na ich późniejsze użytkowanie.
Szwajcarska precyzja czy japońska dokładność?
No właśnie! Obydwa kraje słyną ze swoich wyrobów, co więc przesądza o zakupie? Szwajcaria to ojczyzna zegarków. O tym, że coś działa „jak w szwajcarskim zegarku”, słyszymy w różnych sytuacjach, zatem powiedzenie nie wzięło się znikąd. Powszechnie znane szwajcarskie mechanizmy ETA są nie tylko precyzyjne, ale i niezawodne, nie dziwi więc fakt, że znajdują się w najbardziej luksusowych modelach, jak choćby tych pochodzących od marki Rolex. Dla wielu klientów minusem jest przede wszystkim ich wysoka cena.
Z drugiej strony mamy japońskie Seiko, Citizen czy Casio, proponujące zarówno produkty dostępne na każdą kieszeń, jak i wersje najdroższych modeli dla najbardziej wymagających klientów. Te znane marki z Dalekiego Wschodu, stosując niezawodne i wytrzymałe mechanizmy, oferują zegarki z tak zwanej środkowej półki cenowej, czyli tańsze od ekskluzywnych produktów szwajcarskich, ale droższe od popularnych towarów z Chin.
Klasyczne zegarki na różne okazje
Decydując się na klasyczny model zegarka, masz możliwość używania go w różnych sytuacjach. Możesz dobrać kształt tarczy, jaki preferujesz, a także jej kolor czy sposób mocowania na bransolecie albo pasku. Zaletami modeli szwajcarskich jest na pewno ich niezawodność, precyzja wskazania czasu oraz wodoszczelność i wytrzymałość. Szwajcarscy zegarmistrzowie są uważani w swojej branży za najlepszych na świecie.
Przykładem szwajcarskiego kunsztu jest Zegarek Męski Aviator V.3.31.0.227.4 Douglas Dakota Marka powstała z myślą o pasjonatach lotnictwa, jak również miłośników najlepszych czasomierzy. Model wykonany z wysokogatunkowych materiałów jest wykonany w charakterystycznej stylistyce, która w przypadku zegarków Aviator dotyczy często ważnych wydarzeń w historii lotnictwa. Prestiżowe kolekcje są dedykowane mężczyznom poszukującym wyjątkowych modeli zegarków z akcentami lotniczymi.
Sztuka tworzenia czasomierzy
Zegarek Męski Adriatica na pasku A8163.K216CH – Chronograf Swiss Made to model przeznaczony dla mężczyzn lubiących wyrafinowane dodatki. Czarną kopertę zegarka z wyrazistą obwódką w kolorze różowego złota połączono z czarnym paskiem i czarną tarczą, chronioną wytrzymałym szafirowym szkiełkiem. Odporny na korozję i zachlapanie wodą, okrągły zegarek jest polecany dla panów w każdym wieku, a wykonany na bazie szwajcarskich technologii łączy efektowny wygląd z niezawodnością i dokładnością wskazań czasu.
Na 60 rocznicę zwycięstwa marki Honda w zawodach motocyklowych powstał natomiast japoński model zegarka męskiego – Casio EQW-A2000HR-1AER Edifice Premium EQW A2000HR 1A Honda Racing Limited Edition. Wyprodukowany z wysokogatunkowej stali szlachetnej ma wytrzymałe i odporne na zarysowania szafirowe szkiełko oraz czytelne indeksy pokryte specjalną powłoką świetlną neobrite, umożliwiającą odczyt godziny w ciemności.
Zegarki wykonane w technologii przyjaznej środowisku naturalnemu
Japońska marka Citizen oferuje model BN4049-11E Zegarek Męski na pasku Eco Drive Promaster o wyrazistej formie i nowoczesnym wnętrzu. Dokładny mechanizm kwarcowy, wysokościomierz, wyjątkowo mocne szkiełko czy kompas – to niewątpliwe zalety wyróżniające ten czasomierz wśród innych. Wodoszczelna obudowa zegarka pozwala nawet na zanurzenie go do 200 metrów pod wodą.
Przy produkcji tego zegarka zastosowano przyjazną dla środowiska naturalnego technologię Eco Drive, dzięki której miniaturowe ogniwa świetlne w zegarku wychwytują promienie światła sztucznego i słonecznego, a przetwarzając je na energię, gromadzą ją w specjalnym akumulatorze. Nie ma potrzeby wymiany baterii, a zegarek ładowany z zewnątrz posłuży przez wiele lat.
Szwajcaria kontra Japonia – wynik?
Niewątpliwie, najważniejszą częścią w zegarkach są ich mechanizmy. Znane i cenione na całym świecie szwajcarskie mechanizmy ETA czy Ronda wydają się nie do pokonania, a jednak są przesłanki świadczące o tym, że japońscy producenci zaczynają ścigać szwajcarskie mistrzostwo również i na tym polu, proponując napęd Miyota.
Mechanizmy szwajcarskie kosztują znacznie więcej, dlatego japońscy wytwórcy mają w tym zakresie znaczną przewagę. W dalekiej Azji produkuje się również zegarki w coraz nowszych technologiach, z których słyną japońscy inżynierowie. Szwajcaria kojarzy się natomiast z wieloletnim doświadczeniem, zegarmistrzowskim kunsztem i wyjątkowym rzemiosłem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Produkty made in Japan są niewątpliwie nowatorskie, innowacyjne i niezwykle kuszące dla młodego pokolenia. Szwajcarzy słynący z luksusu, dopracowania detali i niezwykłej formy często podbijają rynek wyjątkowymi i oryginalnymi produktami, świadczącymi o przynależności do elity miłośników zegarmistrzostwa. Wśród wielu modeli znajdziesz także wersje zegarków vintage nawiązujących do starej szkoły szwajcarskich mistrzów. Stylowe i eleganckie wersje nie są jednak jedynymi kolekcjami, bowiem również projektanci zegarków ze Szwajcarii proponują coraz nowsze i wielofunkcyjne czasomierze dla oczekujących innowacji młodych pokoleń.
Co wybrać wśród tak licznych produktów dostępnych na rynku? Jeśli chodzi o jakość i działanie, możesz bez obaw wyruszyć zarówno w kierunku półki z wyrobami szwajcarskimi, jak i japońskimi. Co do formy, dla prawdziwych miłośników kultury europejskiej z pewnością bliższe będą modele „Swiss Made”. Nie ma jednak reguły, a granice powoli się zacierają, bowiem również modele „Made in Japan” coraz częściej przypadają do gustu klienteli z zachodniej części świata. Ponadto, jeśli klasyką stają się także nowoczesne technologie, to bez wątpienia możemy wybrać właśnie japońskie, dopracowane przez najlepszych inżynierów i projektantów firm z Kraju Kwitnącej Wiśni.