12-02-2020

Różnice pomiędzy zegarkiem automatycznym a mechanicznym

Nie od dzisiaj wiadomo, że zegarki naręczne dzielą się na dwa modele - automatyczne i mechaniczne. Różnica pomiędzy tymi dwiema kategoriami polega na odmiennych sposobach naciągania sprężyny napędowej - zegarki o naciągu manualnym (mechanicznym) nakręcane są poprzez obroty koronką, zaś czasomierze z naciągiem automatycznym nakręcane są za pomocą obrotów rotora poruszającego się automatycznie podczas codziennego użytkowania zegarka. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób ma swoje wady i zalety oraz całą rzeszę zwolenników i przeciwników - plusy i minusy każdego z proponowanych rozwiązań warto rozważyć przed wyborem czasomierza.

Wady i zalety zegarków manualnych

Zegarki mechaniczne to z całą pewnością modele, które mogą poszczycić się znacznie dłuższą historią i tradycją. Główną zaletą manualnych czasomierzy jest przede wszystkim pełna kontrola nad stanem naciągu sprężyny zegarka - w praktyce oznacza to, że użytkownik musi nakręcać zegarek regularnie, aby ten prawidłowo wskazywał godzinę. Czasomierze z naciągiem ręcznym można dodatkowo co jakiś czas,dokręcić”, dzięki czemu sprężyna będzie maksymalnie naciągnięta, co przekłada się na większą punktualność i precyzyjną pracę zegarka. Do zalet modeli z naciągiem mechanicznym należy również zaliczyć zdecydowanie prostszą konstrukcję mechanizmu - mniej skomplikowana konstrukcja rzadziej ulega awariom, dzięki czemu może służyć użytkownikowi przez znacznie dłuższy czas. Zwolennicy zegarków manualnych bardzo często podkreślają również, że ręcznie nakręcane czasomierze to modele ,,z duszą”, które przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą być rodzinną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Przeciwnicy czasomierzy z naciągiem manualnym uznają nakręcanie zegarka za uciążliwy obowiązek, który należy wykonywać przynajmniej kilka razy w tygodniu. Problematyczne mogą być również pojawiające się awarie i uszkodzenia koronki, która w wyniku intensywnego użytkowania częściej się wyciera i sprawia trudności podczas nakręcania. Pewną niedogodnością może być również nakręcanie zegarków o podniesionym stopniu wodoszczelności - tego typu modele bardzo często są wyposażone w zakręcaną koronkę, która każdorazowo wymaga odkręcenia i odciągnięcia do odpowiedniej pozycji.

Wady i zalety zegarków automatycznych

Podstawową zaletą zegarków z naciągiem automatycznym jest przede wszystkim wygoda użytkowania, którą docenią z pewnością przedstawiciele młodszego pokolenia - wynika ona głównie z braku konieczności nakręcania zegarka, który nakręca się automatycznie podczas codziennego noszenia. Nasuwa się jednak pytanie - skoro zegarek automatyczny nakręca się podczas noszenia, to co stanie się z zegarkiem, który od dłuższego czasu nie jest użytkowany? Odpowiedzią na to pytanie jest rotomat, czyli specjalne urządzenie, które zajmie się nakręcaniem czasomierza - tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku kolekcjonerów i osób, które posiadają kilka zegarków automatycznych. Zwolennicy automatów podkreślają również nowoczesny charakter dostępnych na rynku modeli, a co za tym idzie również wodoszczelność, piękny design oraz dostępność wielu przydatnych funkcji dodatkowych.

Zegarki automatyczne posiadają trzy zasadnicze wady. Pierwsza z nich to brak możliwości dokręcenia zegarka, choć producenci niektórych modeli zadbali o dodatkową funkcję, która daje kontrolę nad stanem naciągu sprężyny. Druga wada to skomplikowany mechanizm, który wymaga specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych, a w przypadku jakiejkolwiek awarii znacznie więcej pracy. Ostatnia wada, która dla niektórych może być zaletą to duże koperty zegarków automatycznych - ich rozmiar podyktowany jest oczywiście większym mechanizmem, który musi zmieścić się w kopercie.

Mechanizm manualny vs automat, czyli kilka propozycji dedykowanych kobietom

Na rynku znajdziemy kilka marek, oferujących ogromny wybór zegarków damskich wyposażonych zarówno w manualny, jak i automatyczny mechanizm - wśród modeli naciąganych w sposób automatyczny ogromną popularnością cieszą się czasomierze pochodzące z kolekcji marki Seiko wyróżniające się klasycznym designem, biżuteryjnymi zdobieniami oraz niesamowitą dbałością o najmniejsze detale wykończenia. W ofercie sklepu otozegarki.pl nie mogło również zabraknąć zegarków Orient z umieszczonym na tarczy ,,open heart”, czyli okienkiem, przez które widać pracujący mechanizm zegarka.

Popularnością cieszą się również męskie zegarki Atlantic Worldmaster, wyposażone w mechanizm automatyczny. To klasyczny, elegancki model, posiadający czarny, skórzany pasek. Koperta została wykonana z antyalergicznej stali szlachetnej. Ma ona okrągły kształt i występuje w kolorze srebrnym. Zegarek ten doskonale sprawdzi się podczas eleganckich okazji wieczorowych, jak i podczas spotkań biznesowych, oraz innych okazji, w których czasie zależy nam na tym, aby wyglądać perfekcyjnie.

Męskie zegarki automatyczne i mechaniczne - który z nich wybierzesz?

Czasomierze z ręcznie nakręcanym mechanizmem dostępne na rynku to prawdziwa gratka dla fanów tradycyjnego zegarmistrzostwa, ponadczasowego designu i nigdy nieprzemijającej elegancji. Doskonałym na to przykładem są męskie zegarki mechaniczne Atlantic, które rewelacyjnie sprawdzą się zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i jako dodatek do eleganckiego garnituru czy klasycznej koszuli. Koperty wykonane ze stali szlachetnej, paski z naturalnej skóry i szafirowe szkiełka odporne na uszkodzenia to elementy, które z pewnością zachwycą Cię trwałością i niezwykłą wytrzymałością.

Dostępność wielu modeli zegarków automatycznych sprawia, że nawet najbardziej wybredni użytkownicy znajdą coś dla siebie - w ofercie sklepu otozegarki.pl nie brakuje bowiem czasomierzy automatycznych różniących się stylem, kolorem czy wzornictwem. Wśród wielu oryginalnych modeli znajdziesz m.in.: sportowe zegarki marki Invicta inspirowane Gwiezdnymi Wojnami, klasyczne czasomierze na pasku pochodzące z kolekcji marki Vostok Europe, eleganckie propozycje od firmy Bering oraz minimalistyczne modele od Seiko. To, który z nich wybierzesz, zależy jedynie od Ciebie!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię
Podziel się: