05-02-2018

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy i letni? Zmiana czasu 2018

Przestawianie zegarków to czynność, którą musimy wykonać dwa razy w roku. Jest to drobna zmiana, ale skutkuje pewnymi konsekwencjami, takimi jak konieczność wcześniejszego wstania do pracy lub możliwość wydłużenia porannego wypoczynku. W 2018 roku nasze zegarki przestawimy w nocy 25 marca oraz 28 października.

Dlaczego przestawiamy zegarki?
Założenie przestawiania zegarków powstało już bardzo dawno temu, w Stanach Zjednoczonych. Jeden z ojców założycieli, Benjamin Franklin,  postulował zmianę czasu po to, by ludzie wieczorami nie musieli pracować przy świecach niepotrzebnie je marnując. Postulat ten zrealizowali Niemcy, którzy w 1916 roku po raz pierwszy przesunęli czas do przodu. Głównym celem takiej operacji jest zatem maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Następstwem zmiany czasu na letni jest opóźnienie konieczności używania światła o godzinę. Warto dodać, że prawie nikt  wstaje rano przed szóstą, więc światło dzienne wówczas ma małe znaczenie dla ustalania czasu. O wiele ważniejszy jest wieczór, kiedy w dużej mierze zużywana jest energia.

 

Jaka jest data i godzina zmiany czasu?
Godziną zmiany czasu w Polsce jest z 2:00 na 3:00 (wiosną) lub z 3:00 na 2:00 (jesienią). Z czego to wynika? Dlaczego nie zmieniamy zegarków o północy? Chodzi o to, by w całej Europie jednocześnie zmienić godzinę. Europa leży w trzech strefach czasowych: GMT 0, GMT 1, GMT 2. Polska przestawiając czas balansuje pomiędzy czasem z GMT 1 i GMT 2. Przykładowo jesienią, gdy w Polsce jest 3:00 w nocy, W wielkiej Brytanii jest dopiero 1:00.  Jeśli zaś chodzi o zmianę daty, to oscyluje ona pomiędzy 25 a 30 października lub 24 a 30 marca. W każdym dobrym kalendarzu znajduje się informacja o tegorocznej zmianie czasu.
W 2018 roku nasze zegarki przestawimy w nocy 25 marca oraz 28 października.

Zegarki same zmieniające czas
Wygodną opcją są zegarki, które same pamiętają o zmianie czasu. Należą do nich między innymi modele, takie jak G-Shock od Casio z funkcją Radiocontroll, czy CITIZEN AT9030-55E. Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią przestawiać zegarków lub nie pamiętają o zmianie czasu.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię
Podziel się: