05-02-2018

Zegarek kwarcowy czy mechaniczny

Wybór zegarka był od zawsze trudną kwestią. Wybrać klasyczny prosty, czy może bardziej wyrafinowany? Jakiej firmy? Jaki kształt, model i kolor? Te pytania się nie zmieniają. Pół wieku temu nikt jednak nie zapytałby, czy wybrać zegarek mechaniczny, czy kwarcowy. Zegarki wykorzystujące kwarc, zasilane na baterie powstały bowiem dopiero w latach 70 i zyskały ogromną popularność. W tym artykule poznasz zalety obu rodzajów zegarków. Objaśnimy Ci zasady ich działania oraz dowiesz się, który lepiej wybrać.

 

Zegarek mechaniczny

Zegarek mechaniczny działa w oparciu o skomplikowany mechanizm, czerpiący energię z wcześniej naciągniętej sprężyny, która oddaje skumulowaną podczas naciągania energię, jednocześnie napędzając pracę całego zegarka. Bardzo ważnymi elementami mechanizmu są balans i wychwyt. Balans działa jako regulator chodu i porusza się z określoną częstotliwością. Wychwyt natomiast służy do przekazywania energii w stałych odcinkach czasu.

 

Zegarki kwarcowe

Zegarek na baterię różni się nieco działaniem od wyżej opisanego przodka. Technologia ta wykorzystuje drgania kryształów kwarcu do odmierzania czasu. Bateria wprawia kryształ w drgania o określonej częstotliwości za pomocą ładunku elektrycznego, a układy cyfrowe zliczają częstotliwość drgania i przekładają to na aktualny czas na tarczy. Niezwykle ważnym elementem tego układu jest rezonator kwarcowy, który generuje sygnał o bardzo precyzyjnej częstotliwości. Dzięki temu zegarki kwarcowe są o wiele dokładniejsze i mają praktycznie niezauważalny błąd dobowy, w przeciwieństwie do zegarków mechanicznych.

Który zegarek wybrać?

Dzisiejszy rynek zdominowany jest przez zegarki kwarcowe. Są one niezwykle popularne, bardzo mało osób używa zegarków mechanicznych. Zawdzięczają to przede wszystkim wygodzie. Nie trzeba ich codziennie nakręcać, ich serwisowanie ogranicza się jedynie do corocznej wymiany baterii. Zdecydowanie wygrywają również pod względem punktualności i są o wiele tańsze. Zegarki mechaniczne stanowią natomiast pewnego rodzaju zabytek. Jest to cenne dla wielu osób, które lubią obcować z dawną mechaniką. Takie manualne rozwiązania mają w sobie coś całkowicie magicznego i wielu ludzi traktuje je jako przygodę. Mikroskopijne układy, tworzone własnoręcznie przez człowieka i cechujące się niesamowitą precyzją to prawdziwe osiągnięcie człowieka. W tej chwili wybór jednego lub drugiego zegarka sprowadza się w zasadzie do pytania, czy cenisz sobie wygodę, czy może zegarek znaczy dla Ciebie coś więcej, a dbanie o niego jest dla Ciebie prawdziwą zabawą?

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię
Podziel się: